Емоційне вигорання, синдром втоми, синдром менеджера, «отруєння людьми»… Але ж сенс даної недуги один. Це стан емоційного, фізичного та розумового виснаження, виникаючого внаслідок хронічного стресу на робочому місці, з яким не вдалося успішно впоратися. Тому, з метою профілактики даного явища в нашому закладі 5 листопада 2021 року практичним психологом Богдановою М.П. було проведено тренінг «Проблеми супермена. Шлях до себе. Самоцінність».
В ході заняття розібрали, які існують симптоми емоційного вигорання, причини, як попередити виникнення СЕВ, навчалися способом саморегуляції, склали пам’ятку «Збережемо емоційне здоров’я».
Провели анкетування з метою визначення рівня прояву даної недуги, також кожен учасник тренінгу міг визначити на якій стадії вигорання знаходиться (порівнювали себе із суперменом, який на І стадії набирає обов’язки, на ІІ – втомлюється, але ще терпить, на ІІІ стадії – втрачає сили і на останній ІV - стає «злодієм»). Виявили, що в основному колеги знаходяться на ІІ стадії, але деякі працівники відмітили, що спостерігають в себе певні прояви на шляху до ІІІ стадії.
Практичні вправи, які ми виконували, дали нам можливість розслабитися, визначити свою унікальну самоцінність, з’ясувати на що ми витрачаємо свої ресурси, енергію, час, а також знаходити речі, які приносять нам задоволення, надихають, дають енергію, наповнюють позитивом.
Учасники тренінгу зняли втому, напругу, отримали позитивні емоції, гарний настрій, приділили увагу власному здоров’ю.
На основі притчі «Про каву» кожен для себе вирішив ким йому бути «свічкою» чи «зіркою».
Притча «Про каву»
Приходить учень до Вчителя й каже: «Учитель, я втомився. У мене таке складне життя, такі труднощі й проблеми! Я весь час пливу проти течії. У мене немає більше сил… Що мені робити?»
Учитель замість відповіді поставив на вогонь три однакові ємності з водою. В одну ємність кинув моркву, в іншу поклав яйце, а в третю насипав зерна кави. Через деякий час він вийняв із води моркву та яйце й налив каву в чашку з третьої ємності.
«Що змінилося?» - запитав він учня.
«Яйце і кава зварилися, а кава розчинилася у воді».
«НІ!» - сказав учитель, - «Це лише поверховий погляд на речі. Подивися – тверда морква, побувавши в окропі, стала м’якою і податливою. Крихке і рідке яйце стало твердим. Зовні вони не змінилися, вони лише змінили свою структуру під впливом однаково несприятливих обставин - окропу». Так і ті люди, які сильні зовні, можуть розклеїтися й стати слабкими там, де крихкі й ніжні лише затвердівають і зміцніють».
«А кава?» - запитав учень.
«О! Це найцікавіше! Зерна кави повністю розчинилися в новому несприятливому середовищі й змінили його – перетворили окріп на чудовий ароматний напій. Є особливі люди, які не змінюються в силу обставин, - вони змінюють самі обставини й перетворюють їх на щось нове й прекрасне, отримуючи від ситуації користь і знання».
Залежно від того, як людина ставиться до себе й до свого життя, вона буде або «зіркою», або «свічкою».